Haberler

KARBON AYAK İZİNİZ KAÇ NUMARA?10.11.2015

ŞİRKETLERE KARBON CHECK-UP’I GEREKİYOR

Sonbahar ile kışın birbirine karıştığı bugünlerde iklim değişikliğinin etkilerini derinden hissediyoruz.
Günlük yaşamda ve endüstride karbon ayak izimiz giderek büyüyor. İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu düşük karbon ekonomisine geçilmezse, 
kaynakların tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı

İklim değişikliği, çağımızın en önemli çevresel ve ekonomik sorunları arasında gösteriliyor. Bu değişime dur demek için sivil toplum kuruluşları alınabilecek önlemlere dikkat çekiyor. SÜT-D (Sürdürebilir Üretim ve Tüketim Derneği) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, II. Karbon Zirvesi Sonuç Raporu’nda yer alan önerileri açıklayarak şu tavsiyelerde bulundu: “Karbon ayak izimizi düşürmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Yerküremizin geleceğini düşük karbon ekonomisi kurtaracak. İklimle mücadele, endüstrilerin sürdürülebilirlik politikalarının lokomotifi olacak.”

Geleceği düşük karbon ekonomisi kurtaracak
Aralık 2015’te Paris’te gerçekleşecek 21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) Taraflar Konferansı (COP21) öncesinde açıklamalarda bulunan SÜT-D Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, iklim değişikliği anlaşmasında Türkiye’nin duruşunun önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Karaosmanoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Karbon yönetimi, karbon azaltımı ve emisyon ticareti piyasalarında kişilerin yanı sıra kurumlara da çok önemli görevler düşüyor.”

Karbon check-up’ınızı yaptırdınız mı?
Düşük karbon ekonomisinin tüm dünyada önem kazandığına vurgu yapan Prof. Dr. Karaosmanoğlu, şirketlerin bu sürece karbon check-up’ı yaptırarak başlamaları gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Üretim zincirinin yaşam döngüsü boyunca incelenip mevcut görünümün ortaya konulması büyük önem taşıyor. Endüstrilerin üretimde çevreye daha az zarar verecek, kirletici salınımını azaltacak, başta enerji ve su olmak üzere tüm ham madde girdilerini daha verimli kullanmaya yönelik iyileştirme ve değişiklikleri yapması gerekiyor. AB hedeflerinde olduğu gibi hep beraber  ‘karbonsuzlaştırmayı’ başarmalıyız. Endüstrinin karbon ayak izinin artmasını engellemeliyiz. Burada başta sanayicilerimiz olmak üzere hepimize görev düşüyor” dedi.

Prof. Dr. Karaosmanoğlu, Türkiye’nin karbon politikasıyla ilgili önerilerin yer aldığı II. Karbon Zirvesi Sonuç Raporu ve E-Kitap çalışmasına SÜT-D web sitesi üzerinden ulaşılabileceğini bildirdi. Gelenekselleşen Karbon Zirvesi’nin üçüncüsünün ise 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde İTÜ ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini belirten Prof. Dr. Karaosmanoğlu, zirvede, karbon yönetimi ile ilgili sorun ve çözümlerin de paylaşılacağını duyurdu.

SÜT-D Hakkında:
Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), “Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim” olgusu konusunda bilgi ve kapasite oluşturmak, konunun farkındalığını artırarak, ulusal ve uluslararası etkinliklerle yaygın etki yaratmak hedefi ile 2013 yılında kamu, iş ve akademi temsilcilerince kuruldu. SÜT-D tüm etkinliklerinde resmi erk, yerel yönetimler, üniversiteler, iş dünyası, sivil toplum örgütleri ve medya ile yakın işbirliğinde olma ve “Sürdürülebilirlik” kavramının tüm sosyal ve teknik yönleriyle uğraş vermeyi öncelikli görerek, yerküre için yeşil sivil gücünü ortaya koymaktadır.

Ayrıntılı bilgi için:
9.Sanad 
Gökçem Şahintaş / 0554 395 71 06 /  0212 283 25 00 / gokcem.sahintas@9sanad.com

E-Bülten Kayıt

Haber grubumuza üye olmak istiyorsanız aşağıda yer alan formu kullanarak bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.